Fotíme 11.díl: Dynamický rozsah a HDR fotografie

V tomto díle fotoškoly Ondřej Neff vysvětlí, co je to dynamický rozsah čipu fotoaparátu a podíváme se, jak si pomoci, když dynamický rozsah focenou scénu nezvládá. Ano, použijeme HDR. Některé fotoaparáty mají funkci HDR „vestavěnou“, my se ale budeme zabývat možností druhou, tak abychom měli fotografii od začátku až do konce pod kontrolou. Že nevíte o čem mluvím? Koukněte na dnešní video! 😉

HDR je zkratka pro High Dynamic Range – tedy přeloženo vysoký dynamický rozsah. HDR fotografie znikne složením 2 a více fotografií stejného motivu, ale s různým nastavením expozice. Jednou ideálním pro vyfocení tmavých míst a stínů a jednou ideálním pro světlá místa – tedy pro místa, která by při použití automatiky byla pravděpodobně přepálená. Je lepší při manuálním HDR focení použít stativ, protože pak není potřeba jednotlivé fotografie zarovnávat. Když stativ není možné použít, je potřeba se maximálně soustředit nato, aby snímky byly co se týká obsahu co nejpodobnější. Drobné zarovnání pak provede v našem případě program Zoner Photo studio sám – to také uvidíte ve videu názorně ukázané.

Výsledkem pak mohou být opravdu krásně prokreslené fotografie, které občas mohou působit až nepřirozeně, ale většinou zajímavě.

Tak tedy dobré světlo (i stíny) a nebojte se si s tím hrát a zkoušet různá nastavení!

logo-neff-fotoskola


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


comments-bottom

Štítky:, , , , ,

Vybraná videa

Fotíme při ostrém sl... Vložil author icon Tomáš Mähring 12.05.2014 | 10 příspěvků

Náhodná videa

Kompozice 4. díl: Oh... Vložil author icon Tomáš Mähring 12.11.2012 | žádné reakce
Nejmenší z rodiny Ni... Vložil author icon Tomáš Mähring 11.02.2013 | žádné reakce
Fešák se světelným o... Vložil author icon Tomáš Mähring 17.01.2013 | žádné reakce

Nejlépe hodnocená videa

Nový Olympus PEN E-P... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 3)
Loading...Loading...
Povedený Sony NEX-6 Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...
Povedený retro-elegá... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...