Histogram 1. díl: Co je to histogram?


Tímto dílem fotoškoly začínáme čtyřdílnou sérii povídání o histogramu a vyvážení bílé. V tomto prvním díle Ondřej Neff vysvětlí, co to je histogram a jak histogram číst. Pokud se naučíme dobře používat histogram, už se nám nestane, že snímek, který vypadal na displeji fotoaparátu skvěle, je ve skutečnosti tak trochu nereálně barevný, nekontrastní, tmavý, přepálený…

V dnešní době už mají histogram téměř všechny přístroje, takže pokud si tím nejste jisti, zagooglete nebo koukněte do návodu, jak histogram vyvolat a uvidíte, že ač to na první pohled vypadá složité a divné, prostě „takový prazvláštní graf, asi pro profíky..?“, je to velmi užitečná pomůcka. Pomůcka, které se díky této sérii naší fotografické školy naučíte rozumět a používat jí.

Jak už jsem naznačil, histogram je graf, na jehož levé straně máme informace o množství černé a tmavé ve fotografii a na pravé straně o množství bílé a světlé. A mezi nimi je dalších 254 odstínů šedé. Takže úplně jednoduchý příklad – pokud na úplně na pravé straně máme sloupec který vede nahoru, až mimo graf, znamená to, že jsou na snímku přepaly (tzn příliš přesvětlené části fotografie bez konkrétnější bližší obrazové informace). A aby toho nebylo málo, pokročilejší přístroje nabízí také barevný histogram, kde každá barva z RGB – tedy červená, zelená i modrá – má svůj graf. I o tom si povíme v následujících dílech.

A pokud jste snad zjistili, že váš přístroj ještě zobrazovat histogram neumí, dovolte opět závěrečné malé pozvání do e-shopu aaron.cz.

logo-neff-fotoskola

 


3 příspěvků to “Histogram 1. díl: Co je to histogram?”

 1. Martin napsal:

  Začínám fotografovat a vaše videa se mi velice líbí. Jenom je mi divná jedna informace v popisu videa ža u histogramu je černá i bílá na pravé straně.

  „Jak už jsem naznačil, histogram je graf, na jehož pravé straně máme informace o množství černé a tmavé ve fotografii a na pravé straně o množství bílé a světlé“

  • Tomáš Mähring napsal:

   Dobrý den, díky moc za upozornění, je to samozřejmě překlep- hned to opravím, vlevo je černá, vpravo je bílá :-) Ve videu už to pak je vše správně. Díky moc za upozornění, jsme rádi, že se videa líbí

 2. Lucie napsal:

  Výborně udělané video, vše perfektně vysvětlené. Moc mi pomohlo, děkuji.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


comments-bottom

Štítky:, , , , , ,

Vybraná videa

Fotíme při ostrém sl... Vložil author icon Tomáš Mähring 12.05.2014 | 10 příspěvků

Náhodná videa

Zajímavosti: Rozebra... Vložil author icon Tomáš Mähring 03.06.2013 | žádné reakce
Programovatelná dálk... Vložil author icon Tomáš Mähring 22.09.2012 | one response
Ještě menší a ještě ... Vložil author icon Tomáš Mähring 24.01.2013 | žádné reakce

Nejlépe hodnocená videa

Nový Olympus PEN E-P... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 3)
Loading...Loading...
Povedený Sony NEX-6 Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...
Povedený retro-elegá... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...