Vyvážení bílé 1. díl: Barevný histogram a vyvážení bílé


Některé přístroje kromě klasického histogramu umožňují zobrazit také barevný histogram, podle kterého lze také vyčíst, jestli je podání všech barev ve fotografii v pořádku a tak jak má být. Jak číst barevný histogram i s názornými příklady ukáže a vysvětlí v dnešní fotoškole Ondřej Neff. A pokud podle barevného histogramu nejsou barvy jak by měly být, je načase začít ladit vyvážení bílé.

Barevný histogram je ve foťácích zpravidla pro každou barvu z RGB zvlášť, takže jsou to vlastně tři histogramy – červený, zelený a modrý. A pokud některá z barev ujíždí více do prava (tzn směrem do světlé části histogramu), znamená to, že i barvy ve snímku ujíždí k této barvě. Ale i toto je potřeba brát s rezervou a s ohledem na fotografovaný motiv a světelnou situaci. Je jasné, že například barvy krásného oranžového západu slunce budou mít červenou víc vpravo než ostatní barvy, ale vzhledem k situaci je to v pořádku. Takže všeho s mírou :-)

Toto je v sérii o histogramech již třetí díl, takže pokud jste předešlé dva díly neviděli a máte zmatek v tom, o čem se to tady mluví, doporučuju shlédnout nejdřív ty první dva – co je to histogram, jak z něj číst a jak mu porozumět a jak a k čemu používat histogram. A na tento díl bude navazovat ještě jeden a to o manuálním nastavování vyvážení bílé.

Někdy naopak určitý odstín fotografie může být dokonce záměrný, k tomuto účelu se prodávají i různé barevné i jiné filtry.

Dobré (barevné) světlo!

logo-neff-fotoskola

 


1 příspěvek to “Vyvážení bílé 1. díl: Barevný histogram a vyvážení bílé”

  1. Frantisek napsal:

    Fantasticke, vŠetko som to vyskusal,ďakujem

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


comments-bottom

Štítky:, , , , , ,

Vybraná videa

Fotíme při ostrém sl... Vložil author icon Tomáš Mähring 12.05.2014 | 10 příspěvků

Náhodná videa

Fotíme 10. díl: Foce... Vložil author icon Tomáš Mähring 15.04.2013 | žádné reakce
Fotíme 15. díl: Jak ... Vložil author icon Tomáš Mähring 17.03.2014 | žádné reakce
Fotíme 6. díl: Stree... Vložil author icon Tomáš Mähring 24.12.2012 | žádné reakce

Nejlépe hodnocená videa

Nový Olympus PEN E-P... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 3)
Loading...Loading...
Povedený Sony NEX-6 Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...
Povedený retro-elegá... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...