Fotíme 9. díl: Makro, jak na focení květin?

Venku, ač se to občas nezdá, je stále zima minimálně podle kalendáře, ale jednou z variant, kam vyrazit s fotoaparátem aniž by nám přitom mrzly ruce, je skleník. A přesně to uděláme v dnešním díle fotoškoly s Ondřejem Neffem. Jakmile přijde jaro a venku začne vše kvést, už budeme vědět jak na to. Takže dnes je to dejme tomu taková příprava na jaro 😉

Jak i Ondřej ve videu říká, „vyučovat“ makrofotografii se vším co k tomu patří si tu rozhodně netroufáme, ale povíme si několik tipů a rad, jak fotit v tomto konkrétním případě tedy květiny a na co si dávat pozor, ale když místo květiny bude na snímku ještěrka, motýl nebo brouk, platí to samozřejmě také :-)

Co určitě budeme potřebovat je stativ (o stativech jsme natočili hned ze začátku fotoškoly třídílnou sérii) a hodit se bude i nějaký objektiv, který není pouze širokoúhlý. Takže pokud zrovna nemáte pevné makro sklo, jako používáme ve videu, nezoufejte, vystačíte si i se zoom objektivem, ale raději s nějakým delším ohniskem.

A na závěr malý TIP: Jak se vyhnout zavlhnutí a zamlžení přístroje při přechodu z chladna do tepla? Což při vstupu do skleníku v zimě rozhodně hrozí? Ale stejně tak při zimním běžkování a příchodu do chalupy? Funguje na to jednoduchý trik – stačí dát fotoaparát do igelitového pytlíku a ten zavřít tak, aby do něj nemohl vzduch. Tím se uvnitř vlhkost nevysráží, takže nedojde k zamlžení a pouze stačí počkat, až se teplota přístroje srovná s okolní teplotou, což jde urychlit například u topení. A pak už stačí foťák vyndat z pytlíku a hurá fotit. Elektronika uvnitř Vám za to, že nemusí vlhnout, určitě bude vděčná 😉

Dobré světlo a bezvětří!

PS: Kdyby se Vám zdálo, že ve videu je ve zvuku nějaký divný šum, nezdá se vám to, je to šum nedalekého vodopádku.

logo-neff-fotoskola


5 příspěvků to “Fotíme 9. díl: Makro, jak na focení květin?”

 1. Dan napsal:

  Tak to je teda pěkná džungle!

 2. Frantisek napsal:

  Chytre a poučne,ďakujeme.

 3. Aleš Málek napsal:

  Děkuji Vám za spoustu zajímavých videí. Jsem začatečníkem se zrcadlovkou a nenašel jsem nic lepšího než Vaše videa. Velmi poučné, srozumitelné. Kam se na Vás hrabou manuály atd. Děkuji a snad časem oplatím nákupem u Vás v obchodě. Hodně úspěchů!

 4. Filip Obr napsal:

  Parádní tipy. Něco navíc jsem sepsal na blogu jak fotit makro

 5. Martina napsal:

  A já jsem si takovou dobu lámala hlavu nad tím, jak to všichni dělají, že mají krásně zaostřenou celou rostlinu. Moc děkuji za ponaučení.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


comments-bottom

Štítky:, , , , , ,

Vybraná videa

Fotíme při ostrém sl... Vložil author icon Tomáš Mähring 12.05.2014 | 10 příspěvků

Náhodná videa

Kompozice – mo... Vložil author icon Tomáš Mähring 16.09.2013 | one response
Canon EOS 6D –... Vložil author icon Tomáš Mähring 13.12.2012 | 2 responses
Opravdu Ultra zoom 4... Vložil author icon Tomáš Mähring 06.05.2013 | žádné reakce

Nejlépe hodnocená videa

Nový Olympus PEN E-P... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 3)
Loading...Loading...
Povedený Sony NEX-6 Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...
Povedený retro-elegá... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...