Vyvážení bílé 2. díl: Manuální nastavení vyvážení bílé

Poslední díl ze série fotoškol o histogramu a vyvážení bílé je tu. Tentokrát Ondřej Neff vysvětlí, jak si vyvážení bílé srovnat a nastavit ručně, tedy hlavně v případech, kdy to automatika nebo předvolené programy nezvládají.

Okrajově zmíní také takzvanou „destičku referenční šedé„, kterou si můžete zakoupit například i v aaronu a podle které můžete vše nastavit úplně přesně. Ve videu se ale budeme zabývat tím, jak si poradit, pokud jsme šedou destičku ztratili, zapomněli, nekoupili, … :-) Stačí najít jakoukoli bílou plochu a i ta poslouží k nastavení pro danou konkrétní situaci a světelné podmínky. A jak poznáme, že je potřeba manuální nastavení použít, nebo že jsme nastavili správně? Tak to nám opět poví barevný histogram.

A na závěr přidávám malý tip pro ty, kteří si destičku kupovat nechtějí a netrvají na naprosto přesné referenční šedé, ale zároveň by rádi něco víc, než rovnání podle jakékoli bílé plochy. Podle návodu a předlohy ke stažení na tomto webu si můžete vytisknout „svou“ přibližnou referenční šedou jako fotku, kterou když podlepíte na kousek plastu nebo dřeva… Domácím kutilům se meze nekladou! 😉

Dobré světlo a vyváženou bílou!

logo-neff-fotoskola

 


8 příspěvků to “Vyvážení bílé 2. díl: Manuální nastavení vyvážení bílé”

 1. Frantisek napsal:

  Velmi poucne,dakujeme.

 2. Lenka napsal:

  Dobrý den,

  chci se zeptat. Ve videu používáte Canon. Nevíte náhodou, jak se dá nastavit referenční snímek u Nikonu? Děkuji za případnou odpověď :)

 3. Tomáš Mähring napsal:

  Dobrý den, u Nikonu se to jmenuje PRE. Takže nastavte vyvážení bílé do této hodnoty, podržte tlačítko WB dokud nezačne hodnota PRE blikat (cca 2 vteřiny) a jakmile začne blikat, vyfoťte plochu, která by měla být bílá. A je to :-) Pokud by další fotka byla špatně barevná, je potřeba měření provést znova

 4. Martin napsal:

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat ohledně ručního nastavení vyvážení bílé s kombinací s polarizačním filtrem. Nevím, jestli mám nejdřív vyfotit bílou plochu a poté nasadit polarizační filtr, nebo už referenční fotku (bílou plochu) fotit s nasazeným polarizačním filtrem.
  Předem děkuji za radu :)

  • Tomáš Mähring napsal:

   Dobrý den,

   tak jsme se o tom radili s Ondřejem a bude záležet na konkrétní situaci – nejjistější bude to v daném případě vyzkoušet oběma způsoby a sám uvidíte, co vyjde lépe. Teoreticky by to samozřejmě mělo být nastavováno až s nasazeným filtrem, ale otázkou je, jak si Váš přístroj poradí s tím, že například modré nebe polarizační filtr „zvýrazní“.

   Každopádně zajímavý dotaz, bude to tématem jednoho z příštích dílů, kde si s tím pohrajeme podrobněji a ukážeme rozdíly v různých situacích. Děkujeme! Hezký den

 5. Martin napsal:

  Dobrý den,
  Tak opět píši o radu ohledně tohoto tématu. Nemůžu se totiž zbavit dojmu, že je něco špatně.
  Mám takový problém, že výsledná fotka rozhodně barevně neodpovídá realitě. Jestli jsem to správně pochopil, tak pokud používáme manuálním nastavením bílé, tak by fotka měla „přesně“ odpovídat skutečnosti.
  Když tedy vyfotím bílou plochu a nastavím jí jako referenční hodnotu, tak mi pak fotky přijdou, že hodně táhnou do červené (červená složka je tam až moc zvýrazněná), teda já mám alespoň takový dojem – je možný že je to tak správně, ale mě se to moc nezdá. Samozřejmě, záleží na konkrétním osvětlení. Tento případ jsem fotil, když bylo pod mrakem nebo když fotím ve stínu.
  Co se týká předefinovaných režimů, jako např.: stín, zataženo a podobně, tak to na výsledný fotce není tak výrazný, jako u manuálního nastavení, ale pořád je tam v převaze trochu ta červená.
  Když tak někam můžu poslat přímo konkrétní fotografie na ukázku.
  PS: Děkuji za předchozí odpověď.

  • Dobrý den, v tom Vám už těžko dokážeme poradit. Mohla by být teoreticky chyba ve foťáku, v nějakém dalším nastavení, v nastavení monitoru, v… Doporučil bych Vám dojít si do nějaké foto prodejny a zkusit tu samou fotku s tím samým modelem přístroje, ve stejném nastavení, pokud výsledné fotky nebudou stejné i při stejném nastavení, je někde chyba ve vašem přístroji. Ještě před tím můžete zkusit obnovit nastavení fotoaparátu do výrobního nastavení. Ale jestli Vám táhnou do červena i automatické režimy, nebude to problém, který bychom vyřešili tady v diskuzi, ale spíš v odborném servisu.

 6. Jiří Bittman napsal:

  Dobré video, odzkouším….ale při focení venku, dejme tomu odpoledne na motoristickém okruhu, nebo jiném sportu který se protáhne k večeru, se světelné podmínky změní…takže třeba po několika hodinách také přenastavit?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


comments-bottom

Štítky:, , , , , ,

Vybraná videa

Fotíme při ostrém sl... Vložil author icon Tomáš Mähring 12.05.2014 | 10 příspěvků

Náhodná videa

Základy: Hloubka ost... Vložil author icon Tomáš Mähring 10.06.2013 | žádné reakce
Stativy 2. díl: Hlav... Vložil author icon Tomáš Mähring 15.10.2012 | žádné reakce
Stabilizace obrazu Vložil author icon Tomáš Mähring 05.08.2013 | one response

Nejlépe hodnocená videa

Nový Olympus PEN E-P... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 3)
Loading...Loading...
Povedený Sony NEX-6 Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...
Povedený retro-elegá... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...