Fotíme při ostrém slunci


V tomto díle fotografické video školy s Ondřejem Neffem se podíváme na nastavení a možnosti dnešních zrcadlovek při focení za ostrého slunce, při focení světelně složitých kontrastních scén. Dnešní přístroje mají totiž všemožné „vychytávky“, se kterými si s danou situací poradí lépe. A je jen na nás, jestli danou funkci budeme umět používat při správných situacích.

Ondřej ve videu vysvětlí, jak funguje Matrixové měření expozice, k čemu je dobrý D-lighting (název funkce „prosvětlování stínů“ používaný firmou Nikon) a do třetice nesmí chybět informace o fotografování do RAW formátu. Protože jeho použití v tomto případě umožní „vytáhnout z výsledné fotografie to nejlepší“ jak ze stínů, tak ze světel.

My měli na natáčení půjčení nadupadný ale zároveň celkem levný Nikon D3300, což je zrcadlovka patřící mezi ty levnější, ale funkcemi a obrazovým výstupem je to dospělý fotoaparát. Rozlišení 24 Mpx a video se 60ti snímky za vteřinu při fullHD rozlišení jsou jedny z unikátních lákadel tohoto přístroje. Ale dost rozplývání se nad D3300.

Pokud by nestačily v tomto videu zmíněné techniky, funkce a rady, přichází ke slovu ještě jedna možnost – a tou je HDR – fotografie s vysokým dynamickým rozsahem. O tom najdete video zde.

Dobré světlo!

logo-neff-fotoskola


10 příspěvků to “Fotíme při ostrém slunci”

 1. Vasek napsal:

  Dobry den kde to najdu u canonu 550D prosim,pokud to ma,metering mode vim raw take ale tu treti nevim kde najit.Dekuji Vasek

 2. Vasek napsal:

  Dobry den chci se zeptat zda budou pokracovat dalsi dily ci nikoli.Dekuji

 3. Eduard napsal:

  Chcem sa poďakovať za super seriál, moc my dal stručných a jasných informácií o fotení a foto technike. Pomohol pri nákupe OMD-10, neľutujem bola to dobrá voľba. Pán Neff to vie veľmi dobre podať a teším sa dúfam na pokračovanie. Ďakujem.

 4. vasek napsal:

  Souhlasim s prispevkem,pan Neff je opravdu ucitel s velkym L.I me tento porad hodne dal a doufam ze i da.Dekuji

 5. Andrej napsal:

  Tiez chcem podakovat za velmi dobre videa ktore mi pomohli a dufam, ze aj nadalej budete pokracovat v natacani, mozno by bolo zaujimave natocit navod ako spravne fotografovat krajinarske fotografie :)

 6. vasek napsal:

  Cim vlastne foti pan Ondrej Neff?Kde se da nahlednout do jeho fotobatuzku? Vasek

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


comments-bottom

Štítky:, , , ,

Vybraná videa

Fotíme při ostrém sl... Vložil author icon Tomáš Mähring 12.05.2014 | 10 příspěvků

Náhodná videa

Fotíme 11.díl: Dynam... Vložil author icon Tomáš Mähring 27.05.2013 | žádné reakce
Portrét 1. díl: Umís... Vložil author icon Tomáš Mähring 08.07.2013 | one response
Histogram 1. díl: Co... Vložil author icon Tomáš Mähring 18.02.2013 | 3 responses

Nejlépe hodnocená videa

Nový Olympus PEN E-P... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 3)
Loading...Loading...
Povedený Sony NEX-6 Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...
Povedený retro-elegá... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...