Podlep a laminace fotografií


V minulém díle této série fotoškoly jsme se podívali na tisk fotografií, dnes tento vytištěný snímek necháme podlepit na Kapa desku a zalaminovat. Vzhledem k tomu, že závěrečný díl série bude o rámování, natáčeli jsme i tento díl s Ondřejem Neffem ve firmě Nielsen, která dováží mimo jiné hliníkové rámy stejnojmenné značky. Celkově by tato série Foto v kostce měla představit technologii a ukázat, co je s fotkami možné. Ale nechceme a ani není v našich silách nacpat do 3 dílů rozbor jednotlivých materiálů (tedy jak fotopapírů, tak desek- materiály, tloušťky atd, typů laminací atd, to bychom mohli udělat sérii o 10ti dílech a stejně by to nestačilo :-) ). Toto předpokládáme, že Vám poradí příslušní odborníci v daném oboru, až za nimi přijdete a budete řešit konkrétní zpracování konkrétní fotografie.

Ale zpět k podlepu a laminaci. Desku jsme vybrali pro fotografie „klasiku“ – tedy pěnovou Kapu (verze fix se samolepící vrstvou – uvidíte tip, jak s trochou šikovnosti si můžete fotky menších formátů podlepovat i sami doma), pro náš formát A3 stačila tloušťky 5mm. A fotografii jsme nechali zalaminovat – matnou laminací. Existují ještě lesklé, hrubé, s UV filtrem, bez UV atd. Dále jsou dvě základní technologie, které ve videu nezmiňujeme – za studena a za tepla.

Naše fotka byla laminována za studena. Pro fotografie je laminace za studena lepší, nedostávají zabrat barvy a materiál fotopapíru (alespoň tak jsem to pochopil). U laminace za studena hrozí, že se vytvoří bublinky, u laminace za tepla je toto riziko menší. Každopádně u obou typů laminací je nutné dávat pozor, aby byla fotografie čistá – jakmile na ní zůstane smítko, které se zalaminuje, už se s tím nic nedá udělat. Laminací fotografii přidáte ochrannou vrstvu a už na ní nebudou zůstávat otisky prstů a dokonce je možné jí otřít vlhkým hadrem. Matnou laminací tedy vlastně „nahradíte“ antireflexní sklo, aniž by stoupla váha fotografie.

Přeji tedy hezkou podívanou a jisté ruce, pokud si zkusíte podlepovat sami. Jen upozorňuji, že na řezání desek je potřeba hodně ostrý nůž a kvalitní podklad, po kterém vám nůž hladce „pojede“. Je dobré počítat s tím, že oříznete i kousíček fotografie – aby po krajích vše sedělo hezky přesně. Laminaci bez drahého laminátoru sami doma nezvládnete, takže tu je potřeba nechat odborníkům tak jako tak.

logo-neff-fotoskola


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


comments-bottom

Štítky:, , , , , , ,

Vybraná videa

Fotíme při ostrém sl... Vložil author icon Tomáš Mähring 12.05.2014 | 10 příspěvků

Náhodná videa

Programovatelná dálk... Vložil author icon Tomáš Mähring 22.09.2012 | one response
Fotíme 8. díl: Podve... Vložil author icon Tomáš Mähring 21.01.2013 | žádné reakce

Nejlépe hodnocená videa

Nový Olympus PEN E-P... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 3)
Loading...Loading...
Povedený Sony NEX-6 Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...
Povedený retro-elegá... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...