Vybavení: S foťákem na cestách

Jaro je konečně tady a tak v dnešním díle fotoškoly se podíváme společně s Ondřejem Neffem na vybavení a na věci, které bychom měli mít sebou i pokud se chystáme na nějakou tu fotovýpravu či dokonce fotoexpedici. Tento díl je tak trochu netradiční v tom, že v něm uvidíte jako ilustrační záběry a fotografie materiál, který jsem dovezl z únorové vodácké výpravy do Grand Canyonu (možná si vzpomínáte, koncem ledna jsem tu něco takového sliboval :-) za 18 dní jsme spluli 450km řeky Colorado skrz Grand Canyon).

Takže vše co zazní v tomto díle je mnou i Ondřejem vyzkoušené v praxi na cestách. Ve videu mimo jiné přijde řeč na stativ – na Colorado jsme řešili poměrně hodně váhu a limity do letadla (protože kromě našeho vybavení jsme vezli také rafty, pádla a další materiál), ale podobný „problém“ bude řešit i člověk, který se chystá na nějaké několikadenní treky. Nakonec jsem tedy vezl pouze malý stativ Joby Gorilla a ukázalo se, že to byl v rámci možností rozumný kompromis – jiný stativ jsem sebou neměl. Je lehký a není problém ho mít v příručním zavazadle do letadla, u kterého se až tak moc váha neřeší a je odolný – což bylo v tomto případě dost potřeba.

Stejně tak paměťové karty – i na těch 18 dní by stačilo vézt jednu velkou – ale jak Ondřej Neff říká ve videu – lepší je mít víc menších. Karty jsem průběžně měnil, aby kdybych foťák náhodou utopil, abychom alespoň o část fotek nepřišli (totéž jsem dělal třeba i v Indii nebo ve Střední Americe – ale z důvodu bezpečnosti – kdyby nás například v Hondurasu okradli, aby alespoň nějaké fotky zůstaly semnou..).

Na závěr jedna moje osobní zkušenost – na pár výpravách jsem testoval různé solární nabíječky. I u této cesty jsem řešil, jak vydržet 18 dní bez možnosti dobíjet z elektrické sítě. Nakonec jsem ale vsadil na jistotu a místo dalšího pokusu se solární nabíječkou jsem vzal raději více náhradních baterek. Zvlášť noční focení dávaly baterkám zabrat (v noci byla teplota okolo nuly, takže první důvod rychlejšího vybíjení byl nízká teplota a delší expozice dávají akumulátorům také pořádně zabrat), ale vystačily mi v pohodě na celou dobu celkem 4 akumulátory. Ještě jsem totiž nenarazil na solární nabíječku, na kterou by se dalo spolehnout a opravdu počítat s jejím dobíjením. Máte někdo s nějakou solární nabíječkou dobré zkušenosti? Budem moc rádi za příspěvek v diskuzi, určitě pomůžete i ostatním! 😉

Tak tedy, dobré světlo a šťastnou cestu!

PS: A pokud jste dnešní díl už viděli a dočetli jste až sem, dovolte malé pozvání do mé fotogalerie s dalšími snímky z Grand Canyonu.

logo-neff-fotoskola


2 příspěvků to “Vybavení: S foťákem na cestách”

  1. Honza napsal:

    Super článek i video. :) Zajímaly by mě ty solární nabíječky, zda by se na trhu našla už nějaká použitelná?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


comments-bottom

Štítky:, , , , , ,

Vybraná videa

Fotíme při ostrém sl... Vložil author icon Tomáš Mähring 12.05.2014 | 10 příspěvků

Náhodná videa

Portrét 1. díl: Umís... Vložil author icon Tomáš Mähring 08.07.2013 | one response
Stativy 1. díl: Typy... Vložil author icon Tomáš Mähring 11.10.2012 | žádné reakce
Další malá nadupaná ... Vložil author icon Tomáš Mähring 22.04.2013 | žádné reakce

Nejlépe hodnocená videa

Nový Olympus PEN E-P... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 3)
Loading...Loading...
Povedený Sony NEX-6 Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...
Povedený retro-elegá... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...