Vybavení: Tilt-Shift objektiv


V dnešním díle fotoškoly se s Ondřejem Neffem podíváme na speciální typ objektivů – takzvané Tilt-shift. Možná je znáte ve spojení s focením architektury. Ano, jsou to přesně ty objektivy, které umožní „narovnat“ křivky a tudíž i když fotíte širším ohniskem, focený dům nebude mít hrany zkreslené a křivé, ale hezky rovné.

Čím je toho dosaženo? To se dozvíte v dnešním videu. Focení architektury je pravděpodobně nejčastější využití této speciality, ale možnost naklánět a posouvat optickou osu se dá využít i k jiným věcem. Poměrně hodně fotoaparátů má „efekt miniatury“. Shiftovými objektivy tohoto efektu dosáhnete také, ale ještě dokonaleji – je totiž možné prostorově natáčet rovinu hloubky ostrosti = mohu mít zaostřenou osobu v popředí i strom, který je šikmo za osobou. Ale vše před nimi i za nimi bude rozmazané.

A stejně tak se dají tyto objektivy použít velmi dobře na focení panoramatických snímků. Osobně jsem shiftový objektiv držel v ruce poprvé při natáčení tohoto dílu, takže si ani netroufám funkci a veškeré možnosti zde popisovat. Ale pokud vás to zaujalo, trošku zagooglete a uvidíte, že na vás vyskočí spousta zajímavých článků a ukázek, nejen týkajících se fotografování achitektury.

A aby těch specialit v tomto díle nebylo málo, natáčeli jsme s novým skutečně nádherným retro full frame fotoaparátem Nikon DF.

Přeji hezkou podívanou, dobré světlo a rovné křivky! 😉

logo-neff-fotoskola


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


comments-bottom

Štítky:, , , , ,

Vybraná videa

Fotíme při ostrém sl... Vložil author icon Tomáš Mähring 12.05.2014 | 10 příspěvků

Náhodná videa

Fotíme 5. díl: Stree... Vložil author icon Tomáš Mähring 17.12.2012 | žádné reakce
Fotíme 4. díl: Stree... Vložil author icon Tomáš Mähring 10.12.2012 | one response
Fotíme 2. díl: Focen... Vložil author icon Tomáš Mähring 26.11.2012 | žádné reakce

Nejlépe hodnocená videa

Nový Olympus PEN E-P... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 3)
Loading...Loading...
Povedený Sony NEX-6 Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...
Povedený retro-elegá... Vložil author icon Tomáš Mähring
1 bod2 body3 body4 body5 bodů ( Hlasů: 1)
Loading...Loading...